TOWARZYSTWO OPIEKI nad ZABYTKAMI

ODDZIAŁ w OLSZTYNIE

20 lat TOnZ Oddział Olsztyn

W 2017 roku przypadał jubileusz 20-lecia istnienia olsztyńskiego oddziału (walne zebranie założycielskie odbyło się 14 czerwca 1997 roku w Olsztynie). Czas na podsumowania, refleksję i wspólną radość przyszedł jednak w czerwcu we Fromborku oraz w listopadzie 2018 roku w Planecie 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Program merytoryczny obejmował wędrówki po Fromborku i jego najciekawszych miejscach oraz seminarium. Spacer po mieście rozpoczęto od spojrzenia na układ urbanistyczny widziany z tarasu Wieży Wodnej, poprzez Wzgórze Katedralne do katedry, wszystko pod przewodnictwem Joanny Piotrowskiej, potem kuratorskie zwiedzanie z dr Jowitą Jaglą wystawy Theatrum Anatomicum, eksponowanej w Muzeum Mikołaja Kopernika w Szpitalu Świętego Ducha, a wieczorem wnętrza i zbiór pieców w nowym pałacu biskupim, obecnie plebanii, dzięki uprzejmości gospodarza ks. kanonika, proboszcza parafii katedralnej, dr. Jacka Wojtkowskiego i pod przewodnictwem Jagody Semków.

W Szpitalu Świętego Ducha odbyło się krótkie seminarium dotyczące krajobrazów małego miasta i kulturalnego życia prowincji. Przygotowano następujące prelekcje:

Kod krajobrazowy małego miasta – prof. Jan Salm (Łódź);

Cittaslow – blaski i cienie – dr Jacek Poniedziałek (Toruń/Olsztyn);

Muzeum jako czynnik kulturotwórczy – dr Tomasz Gliniecki (Elbląg).

Seminarium poprzedził jubileuszowy tort, krótkie, oficjalne przemówienia oraz wspólne zdjęcie.

We Fromborku swoją premierę miał również informator pod tytułem „Dwadzieścia lat minęło… TOnZ Olsztyn 1997–2017. Ludzie, wydarzenia, projekty” (oprac. Iwona Liżewska i Maryla Paturalska, projekt graficzny Janusz Pilecki).

Nocleg w zabytkowej kanonii św. Piotra tylko uzupełnił klimat łączenia tradycji i współczesności. Następnego dnia wyruszyliśmy do Kadyn, po których z pasją i znawstwem oprowadzała nas Marzena Zwierowicz.

Kontynuację obchodów stanowiła wystawa poświęcona 20-letniej działalności stowarzyszenia. Otwarcie nastąpiło 22 listopada w PLANECIE 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Z tej okazji do biblioteki licznie zawitali członkowie Oddziału, sympatycy i goście. Był również Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk. Do czerwca 2020 roku wystawa wędrowała po kolejnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Pomysłodawcą i jednym z realizatorów był członek stowarzyszenia Krzysztof Dąbkowski. Wybór zdjęć i przygotowanie tekstów: Iwona Liżewska, Hanna Mackiewicz i Maryla Paturalska, oprac. graficzne Kamil Iwańczyk.

Wystawa składała się z dziesięciu wielkoformatowych plansz (włącznie z tytułową), na których w dużym skrócie przedstawiliśmy główne aktywności i rodzaje działalności TOnZ Olsztyn: wydawanie „Warmińsko-Mazurskiego Biuletynu Konserwatorskiego”, wyjazdy studyjne, spacery i spotkania konserwatorskie, wykłady, konferencje, dokumentacje.